Σπουδαία εμφάνιση και ισοπαλία 1-1 για την εθνική Ελλάδος στις Βρυξέλλες απέναντι στο Βέλγιο που βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2018.

Παρά το γεγονός ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για μεγάλο χρονικό διάστημα του αγώνα (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στο 65′), οι διεθνείς μας άγγιξαν ακόμα και τη νίκη και με λίγη τύχη θα μπορούσαν να αποφύγουν την ισοφάριση στο 89’, πανηγυρίζοντας μία τεράστια επιτυχία.

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα στο πρώτο λεπτό της επανάληψης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με σουτ του Κώστα Μήτρογλου, έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Ταχτσίδη. Ο τελευταίος αποβλήθηκε στο 65’ και από εκείνο το σημείο η εθνική μας ομάδα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Οι Βέλγοι πίεσαν, έχασαν τετ α τετ στο 74’ με τον Καπίνο να αποκρούει το πλασέ του Μέρτενς, όμως στο 89’ έφτασαν στην ισοφάριση με σουτ του Ρομέλου Λουκάκου.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Σιμάν (83′ Μιραλάς), Βερτόνγχεν, Τσαντλί, Βίτσελ, Φελαϊνί (65′ Ντεμπελέ), Καράσκο, Ναϊνγκολάν, Μέρτενς, Λουκάκου.

ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνο – Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Φορτούνης (67′ Τζιόλης), Μάνταλος (84′ Ζέκα), Μήτρογλου (92′ Βέλλιος).