Η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στο «Άνφιλντ», όμως κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη 1-0, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Σαντιό Μανέ στο 73’. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ είχαν την υπεροχή αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα μέχρι το σημείο που ο Μανέ έλυσε το γόρδιο δεσμό και χάρισε στην ομάδα του την πρώτη της φετινή νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ.

Εντυπωσιακό ματς έγινε ανάμεσα στη Σαουθάμπτον και τη Γουέστ Χαμ, με τους «Άγιους» να φτάνουν στη νίκη 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11’ με τον Γκαμπιαντίνι, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στο 33’ λόγω αποβολής του Αρναούτοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τη Γουέστ Χαμ στο 38’, όταν έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0, με την εκτέλεση πέναλτι του Τάντιτς. Οι παίκτες του Σλάβεν Μπίλιτς όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 45’ μείωσαν σε 2-1 με τον Τσιτσαρίτο Ερνάντες. Ο ίδιος ήταν αυτός που στο 74’ ισοφάρισε σε 2-2, με τη Γουέστ Χαμ να κρατάει την ισοπαλία μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε εκείνο το σημείο ο Ζαμπαλέτα ανέτρεψε τον Γιοσίντα, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι και ο Τσάρλι Όστιν που ανέλαβε την εκτέλεση, έγραψε το τελικό 3-2 για τη Σαουθάμπτον.

Η Λέστερ επικράτησε 2-0 της Μπράιτον με τέρματα των Οκαζάκι (1’) και Μαγκουάιρ (54’), ενώ η Γουέστ Μπρομ με γκολ του Ρόμπσον Κανού στο 71’ (αποβλήθηκε στο 83’ με απευθείας κόκκινη), πέρασε με 0-1 από τη Μπέρνλι.

Τέλος, η Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα με γκολ των Ριτσάρλισον (73’) και Καπούε (86’), επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Μπόρνμουθ.