Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο και βρισκόταν πίσω στο σκορ, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από την Έβερτον στο «Έτιχαντ», με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Ο Ρόναλντ Κούμαν είχε κατεβάσει τους φιλοξενούμενους με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και κρατούσαν εύκολα τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα μακριά από την περιοχή τους, χωρίς να δημιουργούν ευκαιρίες. Οι «πολίτες» έφτασαν μία ανάσα από το 1-0 στο 34’, όταν ο Σίλβα με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας της Έβερτον. Στην εξέλιξη της φάσης, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα και ο Κάλβερτ Λιούιν πάσαρε στον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος με μονοκόμματο πλασέ νίκησε τον Έντερσον γράφοντας το 0-1 και πανηγυρίζοντας το 200ο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ (έγινε ο δεύτερος παίκτης που φτάνει τα 200 γκολ, μετά τον Άλαν Σίρερ που έχει 260).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τη Σίτι στο 44’, όταν ο Κάιλ Γουόλκερ αποβλήθηκε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα (την πρώτη την είχε πάρει δύο λεπτά νωρίτερα).

Με παίκτη λιγότερο στην επανάληψη, οι «πολίτες» του Πεπ Γκουαρδιόλα, έψαξαν την ισοφάριση, και στο 77’ είχαν σπουδαία ευκαιρία με τον Ντανίλο, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση, για να αποκρούσει δύσκολα ο Πίκφορντ.

Η Σίτι δεν το έβαλε κάτω και στο 82’ με εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ του Στέρλινγκ έφτασε στην ισοφάριση και το τελικό 1-1. Στο 88’ έμεινε με δέκα παίκτες και η Έβερτον αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σνάιντερλιν.