Καμία αντίσταση δεν συνάντησε η Τσέλσι στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Έβερτον, της οποίας επικράτησε 2-0. Οι «μπλε» του Αντόνιο Κόντε «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν και σημείωσαν τα δύο τους γκολ. Ο Φάμπρεγας στο 27’ με ωραίο πλασέ με το εξωτερικό, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Μοράτα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 40’, ο Αθπιλικουέτα έβγαλε τη σέντρα και ο Μοράτα με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της Τσέλσι. Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός, με την Έβερτον να μην μπορεί να απειλήσει και το 2-0 να μένει μέχρι το φινάλε.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα στην Πρέμιερ Λιγκ, η Γουέστ Μπρομ και η Στόουκ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 61’ με τον Ροντρίγκες, για να ισοφαρίσει ο Κράουτς για τους φιλοξενούμενους στο 78’.