Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να παίρνουν τη νίκη κόντρα στην Γκορζόφ εκτός έδρας με 85-56.

Οι φιλοξενούμενες από την αρχή του αγώνα είχαν τον έλεγχο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν το παιχνίδι παράσταση για ένα ρόλο με φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Με το θετικό αποτέλεσμα αυτό, ο Ολυμπιακός «ρεφάρισε» για την ήττα από την Ρίγα την προηγούμενη αγωνιστική και πλέον κοιτάζει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια της «ερυθρόλευκης» Ευρωπαϊκής πορείας.

Οι Πολωνές μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να σκοντράρουν τις «ερυθρόλευκες» με την περίοδο να κλείνει στο 23-21.

Οι Πειραιώτισσες πήραν το προβάδισμα στην συνέχεια με την Καλτσίδου να έχει πάρει από νωρίς το… όπλο της και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-34 για την ελληνική ομάδα.

Με την αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενες πάτησαν γκάζι και έχοντας τις Καλτσίδου και Μακάλεϊ σε τρομερό βράδυ, ανέβασαν τη διαφορά στο 60-44.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στην Ελλάδα έχοντας το θετικό αποτέλεσμα που επιζητούσε στις αποσκευές του.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 34-40, 44-60, 56-85.

Γκορζόβ (Ντάριους Ματζιεβεύσκι): Σπένσερ 9 (1), Κομινεκ, Ρουτσίκαβα 9, Πρεζέλι 5, Ντόντερς 2, Γιαβόρσκα 2, Σέζνα, Σζάουτερ 8, Μισιέκ 4, Στέλμαχ 3 (1), Σγουόρντς 14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 1 (4 ριμπ.), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 9 (1 τρ, 3 ριμπ. 4 ασ.), Νικολοπούλου 9 (1 τρ., 4 ασ. 4 κλέψ), Σωτηρίου 2, Άντερσον 13 (3/5 διπ, 5 ασ), Μακόλι 24 (9/14 δίπ.), Σπυριδοπούλου 12 (4/7 τρ. 7 ασ), Καλτσίδου 18 (7/11 διπ, 5 ριμπ), Χαλιβέρα 3 (1 τρ.), Μπαλτά