Ο Άρης δεν ήταν καλός και γνώρισε την ήττα από την Μπεσίκτας με 83-61 για την 5η αγωνιστική του Champions League.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους Θεσσαλονικείς να γνωρίζουν την ήττα με -22.

Ο Μπότραϊτ με 21 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την Μπεσίκτας με τον Ντίμπλερ να προσθέτει 16. Από την πλευρά του Άρη ο Αθηναίου με 18 πόντους ήταν ότι καλύτερο είχε να αναδείξει η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης βρήκε λύσεις επιθετικά και έκλεισε τους διαδρόμους στην αρχή του αγώνα, παίρνοντας τα ηνία στην αρχή και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-15.

Οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο βρήκαν λύσεις και ανέτρεψαν τα πράγματα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το σκορ στο 40-33 για την Μπεσίκτας.

Το γήπεδο ξεκίνησε να… κατηφορίζει υπέρ της Μπεσίκτας με την ομάδα του Σαρίτσα να ανεβάζει την διαφορά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 60-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, με τον Άρη να περιορίζεται σε ρόλο… κομπάρσου, με την τελική διαφορά να φτάνει στο -22.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61