Τρεις αγώνες περιελάμβανε σήμερα το πρόγραμμα για το Κύπελλο Ιταλίας όπου η Κάλιαρι ηττήθηκε από την Πορντενόνε, η νεοφώτιστη SPAL από την Τσιταντέλα και η Σαμπντόρια επικράτησε πανηγυρικά της Πεσκάρα.

Κάλιαρι – Πορντενόνε: 1-2

Ωραίο το πρώτο μέρος του αγώνα με τις δύο ομάδες να είναι αξιόμαχες και την Κάλιαρι να δείχνει σημεία υπεροχής σε σχέση με την αντίπαλό της στην κατοχή της μπάλας. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν καλύτεροι στις περιστάσεις του αγώνα. Προηγήθηκαν με 0-1 στο 7′ με γκολ του Μάτσα, το οποίο ισοφάρισε η Κάλιαρι στο 18′ με τον Ντεσένα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορντενόνε μπήκε πιο δυναμικά και πήρε το προβάδισμα στο 62′ με τέρμα του Μπασόλι, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι τέλους.

SPAL – Τσιταντέλα: 0-2

Οι φιλοξενούμενοι με σχετική άνεση και… λίγη τύχη κατάφεραν να επικρατήσουν της νεοφώτιστης SPAL με 2-0. Η Τσιταντέλα μπήκε αρκετά δυναμικά στην αναμέτρηση ειδικά όταν στο 13′ σημειώθηκε το 0-1 με αυτογκόλ του Κονάτε. Η SPAL φάνηκε να αντιδρά για τη συνέχεια τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος. Βέβαια ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό και τελικά το σκορ άλλαξε μόνο στο τέλος όταν στο 87′ ο Σενέτι έκανε το 0-2 αφού οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σημαντικά για να «κλειδώσουν» τη νίκη τους.

Σαμπντόρια – Πεσκάρα: 4-1

Με μεγάλη άνεση επικράτησε η Σαμπντόρια της Πεσκάρα με 4-1 τελικό σκορ έχοντας «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο. Στο 2′ ο Κοβνάτσκι άνοιξε το σκορ για να ακολουθήσει στο 9΄ο Ραμίρεζ που έκανε το 2-0. Ο Καπράρι «πάγωσε» κι άλλο τους φιλοξενούμενους στο 31′ κάνοντας το 3-0 του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Πεσκάρα έδειξε δείγματα… ζωής και στο 52′ ο Μπενάλι μείωσε σε 3-1. Ο Κοβνάτσκι όμως επισφράγισε το τελικό σκορ του 4-1 στο 74′.