Στα βραδινά ματς για το Copa del Rey η Ατλέτικο “έκλεψε” την παράσταση αφού το παιχνίδι της είχε και ρυθμό και θέαμα και κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 επί της Έλτσε.

Στην αρχή ο αγώνας δεν είχε ρυθμό ούτε δημιουργήθηκαν φάσεις για το πρώτο εικοσάλεπτο. Από εκεί και πέρα όμως, η Ατλέτικο κυριάρχησε και δεν άφησε περιθώρια λάθους. Στο πρώτο μέρος, φρόντισε να “καθαρίσει” το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά. Ο Γκιμενεζ στο 31 με ασίστ του Καρασκο έκανε το 1-0 και αμέσως στο 33′ ο Τόρες διαμόρφωσε το σκορ στο 2-0 για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν με την Ατλέτικο να συνεχίζει να ελέγχει την αναμέτρηση. Ο Τόρες και πάλι σκόραρε και στο 68′ με ωραίο τέρμα έγραψε το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους.