Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε στο «Παλατάκι» του Κολοσσού Ρόδου με 70-56, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της φετινής Α1 μπάσκετ ανδρών. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» σε επτά αναμετρήσεις, ενώ το ρεκόρ της ομάδας της Ρόδου έπεσε στο 3-4.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Φιλ Γκος (12 πόντοι,3 ασίστ, 2 ριμπάουντ), με τον Θοδωρή Ζάρα να προσθέτει 10 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 20 πόντους, όμως η εμφάνισή του δεν έφτανε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει, με τον Κολοσσό να έχει τη μικρότερη δυνατή διαφορά (15-16).

Στη δεύτερη περίοδο οι Ροδίτες ήταν πιο σοβαροί, κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 7 πόντων (15-22), όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε γρήγορα και πήρε κεφάλι στο σκορ στο ημίχρονο (29-28).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι του παιχνιδιού και με επί μέρους σκορ 24-15 στο πρώτο μέρος του δευτέρου μισού κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 10 πόντων (53-43).

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ ανώτερος και να φτάνει στην εύκολη επικράτηση με 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 29-28, 53-43, 70-56