Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Χίμκι απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας των Ιταλών με 77-71 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της φετινής Euroleague. Έτσι, η ρώσικη ομάδα έφτασε τις επτά νίκες σε έντεκα αναμετρήσεις, ενώ το ρεκόρ των γηπεδούχων έπεσε στο 3-8.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους (5/10 τρίποντα), μοιράζοντας και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Αντρέι Ζούμπκοφ με 15. Για τους γηπεδούχους, Κέρτις Τζέρελς και Τζόρνταν Θίοντορ είχαν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Θίοντορ και Ταρτσέφσκι «έχτισαν» μια διαφορά δώδεκα πόντων (24-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι πίεσαν, κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους 1:20 πριν τη λήξη του, όμως οι δύο προαναφερθέντες βγήκαν πάλι μπροστά για να στείλουν την ιταλική ομάδα στην ανάπαυλα με το σκορ στο 38-31.

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν την ολική επαναφορά και με οδηγό τον Αλεξέι Σβεντ κατάφεραν να περάσουν μπροστά ακόμη και με τέσσερις πόντους (51-55, 1:49 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου), όμως στο τέλος του η ιταλική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (56-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χίμκι ολοκλήρωσε αυτό που προσπάθησε στο προηγούμενο και με επιμέρους σκορ 15-22 έφτασε στην τελική επικράτηση απέναντι στην Αρμάνι με 77-71 .

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-31, 56-55, 71-77