Το παγωμένο Ανόβερο υποδέχτηκε την Χοφενχάιμ και παρά τις κακές εμφανίσεις που είχε το τελευταίο διάστημα, την κακοκαιρία στη διάρκεια του αγώνα, “ζέστανε” τις μηχανές του, έπαιξε μαχητικά κι έξυπνα και μπόρεσε επιτέλους μια νίκη με 2-0 τελικό σκορ.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα όμως για τη συνέχεια το Ανόβερο ανέβηκε αρκετά και φάνηκε να πιέζει. Οι ισορροπίες στο ματς υπήρχαν αφού και η Χοφενχάιμ για τη συνέχεια φάνηκε να αντιδράει και να ανεβαίνει πιο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας για ένα γκολ.

Στο πρώτο μέρος όμως η ισοπαλία παρέμεινε κι όλα συνέβησαν στην επανάληψη. Στο 59′ ο Φουλκρουγκ με ωραία ασίστ του Σανε άνοιξε το σκορ για το 1-0 της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το παιχνίδι τους και τελικά στο 85′ ο Χανρικ ολοκλήρωσε τη “φιέστα” με ωραίο τέρμα για το τελικό 2-0.