Μετά την “παύση” στις νίκες της από την πρόσφατη ισοπαλία που πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης, επανήλθε με νίκη κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις μέσα στην έδρα της δεύτερης με 1-0 τελικό σκορ.

Το ματς ολοκληρώθηκε σε σχετικά καλούς ρυθμούς με την Ρεάλ Μπέτις να έχει τη μεγαλύτερη κατοχή στην μπάλα και να είναι πιο επιθετική στο παιχνίδι. Όμως στο 30′ η Ατλέτικο δημιούργησε πολύ ωραία ευκαιρία και ο Νιγκεζ που είδε την ευκαιρία, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με το 0-1 που έμεινε για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πρέσαραν αρκετά, περισσότερο από προηγουμένως αλλά αυτό κράτησε μέχρι περίπου τα μισά τους ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα οι ρυθμοί έπεσαν, ενώ στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν προκειμένου να υπερασπιστούν το προβάδισμα που είχαν και να “κλειδώσουν” τη νίκη, όπως κι έγινε.