Με γκολ του Σουάρεζ και του Μέσι η νίκη της Μπρτσελόνα με 2-0 μέσα στην έδρα της Βιγιαρεάλ, η οποία από το 60′ έπαιζε με έναν παίκτη λιγότερο.

Δε χωράει αμφιβολία πως η Μπαρτσελόνα είχε καλύτερη παρουσία μέσα στον αγώνα αφού από το πρώτο ημίχρονο φρόντισε να έχει την κατοχή της μπάλας και παίξει αρκετά επιθετικά. Ωστόσο, για το πρώτο μέρος οι ρυθμοί ήταν μέτριοι και η Βιγιαρεάλ εκεί έδειξε κάποια σημεία… ζωής.  Σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο όπου μπορεί στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι να προσπάθησαν να δημιουργήσουν μια καλή ευκαιρία, όμως από το 60′ και μετά που ο Ραμπά δέχτηκε κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, όλη η ροή του αγώνα άλλαξε. Η Μπάρτσα από εκεί και πέρα έπαιξε με άλλον “αέρα” και στο 72′ ο Σουάρεζ άνοιξε το σκορ για το 0-1. Πολύ σύντομα ήρθε και ο Μέσι (83′) για να διαμορφώσει το τελικό 0-2 αγγίζοντας τα 49 γκολ για το 2017.