Πήρε “ανάσα” η ομάδα της Μάλαγα που κατάφερε με μαχητικότητα να επικρατήσει επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0 τελικό σκορ.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν μπόρεσε να πετύχει ούτε ένα γκολ απέναντι στην μαχητική Μάλαγα παρά το γεγονός ότι έκανε πιο πιεστικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν όλες τις φάσεις που υπήρξαν στο παιχνίδι, κέρδισαν έξυπνα πέναλτι και κατάφεραν να κερδίσουν στο τέλος. Στο πρώτο μέρος στο 23′ ο Μπαστόν εκτέλεσε για να πετύχει το 0-1. Αλλά πιο εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο μέρος, ο σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου στάθηκε ξανά στην άσπρη βούλα αλλά δεν μπόρεσε να είναι αποτελεσματικός, όμως στο ίδιο λεπτό ο συμπαίκτης του Κάστρο, ολοκλήρωσε τη φάση με ωραίο τέρμα για το τελικό 0-2 στο 58΄.