Η Μπασκόνια απώλεσε τεράστια διαφορά, όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 85-82.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και με +25 μπροστά, όμως στο τέλος οι Καταλανοί επέστρεψαν και πήραν το προβάδισμα. Παρόλα αυτά στο τέλος οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι και πήραν τη μεγάλη νίκη.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο για να επιβληθεί της Μπαρτσελόνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 22-17.  Ίδια εικόνα και στο δεύτερο, όπου με επιμέρους 30-18 η διαφορά εκτοξεύτηκε για το 52-35 με εκπληκτικό τον Σενγκέλια. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (65-43) το οποίο έκλεισε με 74-57 για την Μπασκόνια, με τίποτα να μην προϊδεάζει για το τι θα επακολουθούσε.

Η Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έπαιξε όλα για όλα και μπήκε με ένα σερί 17-0 για να μειώσει και να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα με 74-74. Η Μπασκόνια αντέδρασε και προηγήθηκε με 81-76 αλλά η Μπαρτσελόνα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, καθώς ο Ναβάρο και ο Ρίμπας με δικά τους τρίποντα δώσαν το προβάδισμα στους Καταλανούς με 81-82. Στο τέλος όμως οι βολές του Σενγκέλια και το κλέψιμο του Τζάνινγκ που έφερε τις βολές του Χουέρτας για το 85-82 στα 13’’ έκριναν τα πάντα.