Η Λεβερκούζεν υποδέχτηκε την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Μπάγερν, με τη δεύτερη να μην αφήνει με τίποτα την κορυφή και με το τελικό 3-1 να παίρνει τους βαθμούς και να παραμένει στην κορυφή.

Το ματς ξεκίνησε σε πολύ καλούς ρυθμούς με τις δύο ομάδες να κάνουν επιθετικό παιχνίδι από την αρχή. Μάλιστα και οι δύο είχαν από μια καλή ευκαιρία μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα. Η Λεβερκούζεν που είχε να σημειώσει ήττα εδώ και πολύ καιρό, είδε όμως στο 32’ την Μπάγερν να προηγείται και να βρίσκεται ένα «βήμα» μπροστά, με τον Βιδάλ κάνει την κεφαλιά από το κόρνερ και ο Μαρτίνεθ ακάλυπτος να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.  Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι που δεν είχαν και το καλύτερο στήσιμο μέσα στον αγωνιστικό χώρο πήγαν στ’ αποδυτήρια χωρίς να έχουν προβάδισμα.

Το οποίο δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη ενώ αντίθετα η Μπάγερν κατάφερε να γίνει το «αφεντικό» της αναμέτρησης. Μπορεί στο κέντρο να γινόταν… μάχη όμως τα λάθη της Λεβερκούζεν ήταν πραγματικά πολλά και δυστυχώς για εκείνη δεν έμειναν και ατιμώρητα. Ο Ριμπερί που έκανε πολύ ωραίο παιχνίδι στο 59’ πέτυχε το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης με πολύ όμορφη ατομική του ενέργεια. Όμως η ομάδα του Χάινριχ βρήκε τρόπο να… ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν στο 71’ το σουτ του Φόλαντ βρήκε κόντρα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στ’ αντίπαλο τέρμα για το 1-2. Εκεί ήταν και το σημείο που οι γηπεδούχοι σαν να… αναθάρρησαν και άρχισαν ξανά να πιέζουν.

Τελικά όμως τα πράγματα δεν κατέληξαν θετικά για τους γηπεδούχους αφού στις καθυστερήσεις και στο 91′ ο Χάμες πέτυχε το τελικό 1-3 από φάουλ και ένα γκολ που σίγουρα θα θυμούνται για καιρό…