Την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Μπάμπεργκ με 81-66 πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της φετινής Euroleague, διαλύοντας τους αντιπάλους της στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα. Πλέον, οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ με 7-12.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρακίμ Σάντερς με 17 πόντους και 6 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε ο Τόμας Ερτέλ με 15 πόντους και 3 ασίστ, με τον Άντε Τόμιτς να προσθέτει 13, μαζεύοντας παράλληλα 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ο Μάοντο Λο είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από 12 πόντους σημείωσαν οι Ράιτ και Ραντόσεβιτς.

Αν και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κατάφεραν με σερί 6-0 να πάρουν διαφορά έξι πόντων (10-4 στο 6΄). Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο με καλάθι του Ράιτ στο 8΄ (12-10). Οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους έξι με καλάθι του Κλαβέρ στο τελευταίο λεπτό (18-12), με τη γερμανική ομάδα να μειώνει λίγο αργότερα εκ νέου στους τρεις με τρίποντο του Νίκολιτς (18-15).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Καταλανοί με τους Κόπονεν και Οριόλα έφτασαν στο +8 (23-15). Η Μπάπμεργκ έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους με καλάθι του Ράιτ (29-24, 5:58 για την ανάπαυλα), όμως στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-24 στο 16΄ και 41-29 στο 19΄). Εν τέλει, το σκορ του ημιχρόνου το διαμορφώθηκε από καλάθι του Ραντόσεβιτς (44-34).

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του και στη λήξη του ο Χέκμαν να μειώνει τη διαφορά στους επτά πόντους για τους φιλοξενούμενους (59-52).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Γερμανοί κατάφεραν να πλησιάσουν αρχικά στους τέσσερις πόντους με τρίποντο του Λο στο 35΄ (65-61) και στη συνέχεια μείωσαν στη μικρότερη δυνατή διαφορά χάρις σε καλάθι του Ραντόσεβιτς (67-66, 3:16 για το φινάλε). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, με τη Μπαρτσελόνα να φτάνει στην τελική επικράτηση με 81-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 44-34, 59-50, 81-66