Η αρκετά καλή φέτος Άουγκσμπουργκ, υποδέχτηκε την εξαιρετική Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που έψαχνε τη νίκη για να παραμείνει κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League!

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι έχοντας τη κατοχή της μπάλας και έχασαν κάποιες καλές ευκαιριες, καταφέρνοντας να πετύχουν ένα σχετικά γρήγορο γκολ. Ο Κορεάτης Κέολ- Ζα Κού, άνοιξε το σκορ με σουτ στο 20ο λεπτό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησαν κάποιες στιγμές, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν μέχρι τη λήξη των πρώτων 45΄.

Παρότι το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Γκρέγκορις στο 76ο λεπτό. Η Άιντραχτ παρότι προσπάθησε να αντιδράσει δεν τα κατάφερε καθώς η προσπάθεια του Μπόατενγκ στο 84΄σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 89΄έγινε και το τελικό 3-0, με σκόρερ τον Ρίχτερ, με την Άουγκσμπουργκ να παίρνει μία πολύ μεγάλη νίκη!