Η Στουτγκάρδη έκανε ένα πολύ σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, αφού νίκησε με 0-1, σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της φετινής Bundesliga.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι, θέλοντας να βρουν και οι δύο τον τρόπο για να φτάσουν στην αντίπαλη εστία. Κάτι που κατάφερε η Στουτγκάρδη, αφού στο 27ο λεπτό του αγώνα έκανε το 0-1 με τον Μάριο Γκόμεζ να σκοράρει. Η Άουγκσμπουργκ προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, όμως δεν τα κατάφερε κι έτσι το πρώτο ημίχρονο την βρήκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Στουτγκάρδη αν και προσπαθούσε να απειλήσει είχε περισσότερο το μυαλό της στην άμυνα και στο πως θα καταφέρει να κρατήσει το 0-1. Τελικά τα κατάφερε κι έτσι πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην μάχη για παραμονή στη Bundesliga.