Σε περίπατο μετέτρεψε η Ρεάλ την αναμέτρηση με την Αλαβές, αφού επικράτησε εύκολα με 4-0 της αντιπάλου της, σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι από την Αλαβές, πιέζοντας από την αρχή για να βρει το γκολ που θα άνοιγε το σκορ. Ωστόσο, η πολύ καλά συγκροτημένη άμυνα της Αλαβές την δυσκόλεψε αρκετά. Όμως, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν κατάφερε να κάνει το 1-0 στο 44ο λεπτό του αγώνα με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι ο σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ πάτησε το πόδι στο γκάζι και στο 46′ έκανε το 2-0 με τον Μπέιλ, με τον Ρονάλντο να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 61ο λεπτό του αγώνα. Η Αλαβές έδειχνε και ήταν ανήμπορη να αντιδράσει κι έτσι στο 89′ ο Καρίμ Μπενζεμά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 της Ρεάλ Μαδρίτης που μείωσε τη διαφορά της από την Μπαρτσελόνα που βρίσκεται στην κορυφή.