Την εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Βαλένθια με 81-71 πανηγύρισε η Μπασκόνια, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της φετινής Ευρωλίγκας. Πλέον, το ρεκόρ των Βάσκων ανέβηκε στο 12-13, ενώ εκείνο των «νυχτερίδων» έπεσε στο 9-16.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 19 πόντους και 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Γιοχάνες Βόιντμαν με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Σαν Εμετέριο με 15 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ντούμπλιεβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 0-6, ύστερα από εύστοχες βολές του Γκαρίνο στο 3΄. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με σερί 8-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 8-6, μετά από καλάθι του Σαν Εμετέριο στο 5΄. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, όμως η Βαλένθια με σερί 9-1 κατάφερε να κάνει το 11-13, 20-14, έπειτα από δίποντο του Σέρχι Γκαρσία λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Εν τέλει, ο Ντιοπ έκανε λίγο αργότερα το 20-16, μειώνοντας στους τέσσερις για τους Βάσκους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση (20-20) με καλάθια των Σενγκέλια και Μαρσελίνιο Χουέρτς, όμως στη συνέχεια οι «νυχτερίδες» «έχτισαν» μια διαφορά έξι πόντων (30-24 στο 17΄) μετά από δίποντο του Ντούμπλιεβιτς. Στο τελευταίο λεπτό πριν την ανάπαυλα, η Μπασκόνια μείωσε στους τρεις με γκολ-φάουλ του Ποριέ (34-31), με τον Ντούρνεκαμπ να διαμορφώνει στη συνέχεια με δύο βολές το σκορ του ημιχρόνου (36-31).

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού, αν και οι «νυχτερίδες» έφτασαν τη διαφορά στο +7 (38-31), οι Βάσκοι κατάφεραν αργότερα αρχικά να ισοφαρίσουν (48-48) και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά στο σκορ (48-51) με τρίποντο του Τίμα στο 27΄. Η Βαλένθια αντέδρασε και απέκτησε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης με τρίποντο του Τόμας στο τελευταίο λεπτό (55-53).

Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το μικρό τους προβάδισμα, με την Μπασκόνια να ισοφαρίζει το παιχνίδι στο 35΄ μετά από καλάθι του Μπομπουά (68-68). Στην επόμενη φάση, η Βαλένθια πήρε και πάλι το προβάδισμα με τρίποντο του Σαν Εμετέριο (71-68), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Ποριέρ (71-71) και στη συνέχεια να περνούν μπροστά με τρίποντο του Γκαρίνο στο 37΄. Η Μπασκόνια ήταν σαφώς ανώτεροι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να φτάσει στην εκτός έδρας νίκη με 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-31, 55-53, 71-81