Μία δύσκολη και σημαντική νίκη πήρε στην έδρα της Μπορντό η Ρεν, αφού επικράτησε με 0-2, σε μία αναμέτρηση για την 30ή αγωνιστική της Ligue 1.

Η Μπορντό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι από τη Ρεν, προσπαθώντας να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν άφησαν την ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ να πάρουν τον έλεγχο, κάνοντάς το ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και αρκετές μονομαχίες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπει κάποιο γκολ και το ημίχρονο να τελειώσει με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεν μπήκε πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε σχεδόν με το ξεκίνημα να πάρει το προβάδισμα. Στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σαρ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του. Η Μπορντό προσπάθησε να βρει τρόπο να ισοφαρίσει, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Έτσι, στο 86′ ο Γκουρκίφ έκανε το 0-2 για τη Ρεν, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του, αφού αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.