Στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη η Λιόν απέναντι στην Μαρσέιγ, αφού κέρδισε εκτός έδρας με 3-2 τους Μασσαλούς, σε μια αναμέτρηση για την 30ή αγωνιστική της Ligue 1.

Η Μαρσέιγ ξεκίνησε καλύτερα το ματς από τη Λιόν, η οποία παρόλα αυτά ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έψαξαν με καλές προϋποθέσεις το γκολ, όμως η Μαρσέιγ ήταν αυτή που το βρήκε πρώτη, με τον Ρολάντο στο 31′. Η Λιόν δεν το έβαλε κάτω, και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 42′ με αυτογκόλ από τον Ραμί, με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιόν “γύρισε” το παιχνίδι στο 52′ με τον Αουάρ να σκοράρει και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μαρσέιγ δεν τα παράτησε και κατάφερε στο 84′ να ισοφαρίσει με τον Κώστα Μήτρογλου, που έχει αρχίσει να φορμαρίζεται, όμως η Λιόν κρατούσε το… καλό για το τέλος. Στο 90′ ο Ντεπάι έκανε το 2-3 για την ομάδα του, δίνοντάς της μία πολύ σημαντική νίκη, πλησιάζοντας την σημερινή της αντίπαλο στη βαθμολογία.