Και επίσημα στα πλέι-οφ της φετινής Euroleague θα αγωνιστεί η Μπασκόνια, η οποία κέρδισε στην Ισπανία τη Μακάμπι με 83-72 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague. Πλέον, το ρεκόρ των Βάσκων ανέβηκε στο 16-13, ενώ εκείνο των φιλοξενούμενων έπεσε στο 13-16.

Στις αρχές του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως με ένα σερί 5-0 η Μακάμπι πήρε μια διαφορά πέντε πόντων με τρίποντο του Ρολ και καλάθι του Κέιν, διαμορφώνοντας το 9-9 σε 9-14, στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά, ύστερα από δίποντο του Ποιριέρ στο 9΄ (17-16). Εν τέλει, το δεκάλεπτο τελείωσε με την Μπασκόνια να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-18).

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βόιντμαν με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Γκαρίνο (11 πόντοι) και Μπομπουά (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Τζάκσιν με 14 πόντους (5 ασίστ), ενώ τον ακολούθησαν οι Τόμας και Παραχούτσκι (6 ριμπάουντ) με 12 πόντους ο καθένας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ισπανική ομάδα παρουσιάστηκε καλύτερη και έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-24), μετά από καλάθι του Βίντμαν στο 16΄. Η Μακάμπι απάντησε και με σερί 8-0 πλησίασε στους δύο πόντους (34-32) έπειτα από τρίποντο του Κέιν στο 18΄. Στη συνέχεια, οι Βάσκοι διαμόρφωσαν το 38-32 του ημιχρόνου, με μία βολή από τους Ντιοπ και Τζάνινγκ και με δίποντο του Γκρέιντζερ.

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού, η Μπασκόνια έφτασε για μία ακόμα φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ύστερα από μία εύστοχη βολή του Σενγκέλια στο 26΄ (51-41). Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους αντέδρασαν και στη συνέχεια έφτασαν στην ισοφάριση μετά από τρίποντο του Κόουλ στο 28΄ (53-53). Τότε ήταν η σειρά του Πατρίτσιο Γκαρίνο να αναλάβει δράση, καθώς με γκολ-φάουλ στο τελευταίο λεπτό έκανε το 56-53.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια ήταν σαφώς ανώτερη και έφτασε στην τελική επικράτηση με 83-72, κερδίζοντας το εισιτήριο για τα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-32, 56-53, 83-72