Η Λειψία έχασε την ευκαιρία να μείνει κοντά στις θέσεις της Ευρώπης, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης, σε μια αναμέτρηση για την 30ή αγωνιστική της φετινής Bundesliga.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να βρουν πρώτοι τον δρόμο προς την εστία, αφού στο 28′ ο Μοϊζάντερ έκανε το 1-0 για τη Βέρντερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν μέχρι το ημίχρονο και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Λειψία μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει και στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης ο Λούκμαν ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν και ένα δεύτερο γκολ, αλλά καμία δεν τα κατάφερε και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος με την Λειψία να χάνει την ευκαιρία να παραμείνει σε τροχιά Champions League.