Νίκη με την οποία αναρριχήθηκαν στην τρίτη θέση πέτυχαν οι Νερατζούρι του Λουτσιάνο Σπαλέτι, επικρατώντας της Κάλιαρι με 4-0.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο τρίτο λεπτό ο Ζοάο Κανσέλο με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Αλέσιο Κράνιο. Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τους Μπρόζοβιτς και Ραφίνια αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν άλλα τέρματα.

Αυτά ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον αρχηγό Μάουρο Ικάρντι να δίνει μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του, και τον Μπρόζοβιτς να καθαρίζει το ματς με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιβάν Πέρισιτς λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη οι Νερατζούρι βάζουν ισχυρή υποψηφιότητα για το Champions League της επόμενης περιόδου.