Ισοπαλία που σίγουρα μόνο ως γκέλα μπορεί να χαρακτηριστεί έφερε η Τότεναμ στην έδρα της Μπράϊτον, μένοντας στο 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τέρμα, καθώς οι Μάρεϊ, Ισκιέρδο από τους γηπεδούχους, και οι Κέϊν, Σόν από τους φιλοξενούμενους δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν τελείως διαφορετικά. Ο Χάρι Κέϊν χάρις στην ασίστ του Σόν έβαλε μπροστά την Τότεναμ, όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Οριέ έκανε πέναλτι στον Ισκιέρδο, με τον Γκρός να ισοφαρίζει για τους “γλάρους”.

Το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι την λήξη του διαιτητή Κέβιν Φριέντ, με την Τότεναμ να σπαταλάει την ευκαιρία να διεκδικήσει την δεύτερη θέση με αξιώσεις.