Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο Βίγκο, Θέλτα και Μπαρτσελόνα ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους «μπλαουγκράνα» να αισθάνονται και τυχεροί για το αποτέλεσμα.

Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ στο 36o λεπτό, με τον Ουσμάν Ντεμπελέ να εκμεταλλεύεται την κάθετη πάσα του Πάκο Αλκάθερ, νικώντας τον Αλβάρεθ. Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν στις καθυστερήσεις, με ωραίο γκολ του Γιόνι.

Το δεύτερο μέρος έκρυβε πολλές συγκινήσεις, αφού είχαμε πολλές εναλλαγές του σκορ, αρκετά νεύρα και ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Ο Πάκο Αλκάθερ έβαλε σε θέση οδηγού την Μπαρτσελόνα (αν και στην αρχή φάνηκε να σκοράρει ο Παουλίνιο), αλλά το ματς είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Σέρχι Ρομπέρτο αποβάλλεται σωστά, αφού επέλεξε να γκρεμίσει τον Ιάγο Άσπας που έβγαινε μόνος του απέναντι στον Τερ Στέγκεν, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Δέκα λεπτά μετά ο Ισπανός επιθετικός ισοφάρισε (χρησιμοποιώντας το χέρι του), βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι. Τα εναπομείναντα λεπτά περιείχαν άγχος και για τις δύο πλευρές, όμως το σκορ έμεινε ισόπαλο, σε ένα ματς που η Μπαρτσελόνα κάλλιστα μπορούσε να γνωρίσει την ήττα.