Άνετα πέρασε από το BayArena η Μπάγερν Μονάχου, αποκλείοντας από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γερμανίας τη γηπεδούχο Μπάγερ Λεβερκούζεν σε ένα άκρως χορταστικό παιχνίδι.

Οι Βαυαροί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και μόλις στο δέκατο λεπτό προηγούνταν με δύο γκολ. Ο Χάβι Μαρτίνεθ με σουτ έξω από τη περιοχή άνοιξε το σκορ, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει με κεφαλιά το 0-2 πέντε λεπτά αργότερα. Ο Λάρς Μπέντερ στην πρώτη ουσιαστική φάση των γηπεδούχων μείωσε, με το σκορ του ημιχρόνου να μένει ως έχει.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χάϊνκες έδειξαν ότι δεν είχαν όρεξη για αστεία, και μέσα σε δέκα λεπτά «καθάρισαν» την πρόκριση στον Τελικό. Ο Τόμας Μίλερ έκανε το 1-3, ο Τιάγκο Αλκάνταρα με ωραίο σουτ άνοιξε την διαφορά, και ο Γερμανός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε στοπ στις όποιες ελπίδες είχε η ομάδα του Πάνου Ρέτσου.

Ο 20χρονος Έλληνας έδωσε τον θέση του στο ημίχρονο στον Λεόν Μπαϊγί, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο τέρμα των «Ασπιρίνων» (2-5). Αυτό φάνηκε να ενοχλεί τον Τόμας Μίλερ, που με το τρίτο του τέρμα στο παιχνίδι έδωσε διαστάσεις διασυρμού στην αναμέτρηση.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Μπάγερν στον Τελικό του Κυπέλλου, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης.