Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Γουέστ Μπρόμ και Λίβερπουλ σε ένα ματς με ωραίο θέαμα και αρκετά γκολ. Δεν φτάνει ο βαθμός στους γηπεδούχους για να σωθούν, επικεντρώνονται στη Ρόμα οι “κόκκινοι”.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τη Λίβερπουλ, αφού ο Ντάνι Ίνγκς εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Φόστερ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ από τον Οκτώβρη του 2015 (!!).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ‘Οξλειντ-Τσάμπερλεϊν έκανε τη σέντρα, και ο συνήθης ύποπτος Μοχάμεντ Σαλάχ έκανε το 0-2. Στο σημείο που φάνηκε ότι η ομάδα του Κλόπ θα πάρει μια εύκολη νίκη, ήρθε η ανατροπή.

Στο 80o λεπτό ο Λίβερμορ σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή νίκησε τον Κάριους, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Ροντόν με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε για την Μπρόμγουιτς.

Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, με την Λίβερπουλ να στρέφει την προσοχή της στον ημιτελικό του Champions League της Τρίτης, και την Γουέστ Μπρόμ  να συμβιβάζεται σιγά σιγά με την τύχη της.