Η Σπαλ βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, αφού μετά την ήττα της από τη Ρόμα με 0-3 είναι πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, την ώρα που οι Ρωμαίοι είναι κοντά στην εξασφάλιση του Champions League.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Ρόμα να αποδεικνύει από την αρχή την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας παράλληλα και ευκαιρίες για γκολ. Η Σπαλ, από την άλλη, αρκέστηκε σε έναν παθητικό ρόλο και το πλήρωσε στο 33′ με τον Βικάρι να πετυχαίνει αυτογκόλ και τη Ρόμα να κάνει το 0-1. Οι Ρωμαίοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, αφού οι «νεοφώτιστοι» δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 52′ με τον Ναϊνγκολάν. Μάλιστα, οκτώ λεπτά αργότερα (60′) πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Σικ να σκοράρει. Το 0-3 έμεινε μέχρι το τέλος, αφού η Σπαλ δεν έδειξε πως μπορεί να απειλήσει, κι έτσι η Ρόμα πήρε μία εύκολη νίκη.