Οι φίλοι της Ρεάλ δεν έχουν βαρεθεί να πανηγυρίζουν τρόπαια και μετά την EuroLeague σειρά πήρε το πρωτάθλημα.

Σε μία φοβερή ματσάρα, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος, έκανε το 3-1 κερδίζοντας με 96-85 την Μπασκόνια στην έδρα της και σήκωσε την κούπα.

Από την αρχή το ματς ήταν ντέρμπι, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα και να το διατηρήσει. Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι “Μερένχες” φάνηκε να πατάνε γκάζι και να παίρνουν μία μικρή διαφορά.

Οι Βάσκοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο να παλέψουν και να μην παραδώσουν την κούπα του πρωταθλήματος στον αντίπαλό τους αλλά μάταια. Παρότι κατάφεραν να κοντράρουν τη Ρεάλ, δεν μπόρεσαν να την κερδίσουν.

Η “Βασίλισσα” συνέχισε να είναι οριακά ανώτερη και στην 3η και στην 4η περίοδο και έτσι κέρδισε το πρωτάθλημα κάνοντας το 3-1 στη σειρά.

Για τους φιλοξενούμενος σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Ρούντι, που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ σημειώνοντας 27 πόντους, ενώ για την Μπασκόνια καλό ματς έκαναν οι Μπομπουά (17π.) και ο Σενγκέλια (16π.)

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-42, 57-65, 85-96