Στήνοντας ένα πραγματικό πάρτι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν επικράτησε με 5-0 της Άιντραχτ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γερμανίας.

Ο Πολωνός επιθετικός είχε μεγάλα κέφια και με δύο δικά του γκολ με κεφαλιές στο 21΄ και στο 26΄, έστειλε την ομάδα του Μονάχου στο ημίχρονο προηγούμενη με 2-0.

Η Μπάγερν στο δεύτερο μέρος ανέβασε κι άλλο το ρυθμό της, διαλύοντας την Άιντραχτ με συνοπτικές διασικασίες.

Ο Λεβαντόφσκι συνέχισε να χτυπά και με το τρίτο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 54΄, ενώ ο Κομάν έκανε το 4-0 στο 63΄.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Τιάγκο Αλκάνταρα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (5-0), με την Μπάγερν να πανηγυρίζει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.