Η Μπορούσια Ντόρτμουντ μπορεί να δυσκολεύτηκε όμως έστω και στην παράταση ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουνιόν Βερολίνου με 3-2 και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με τον Πούλισιτς, στο 40′, όμως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στην επανάληψη και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 63′, με τον Πόλτερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Πούλισιτς δημιούργησε το 2-1 για τον Φιλίπ και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει, ο Πόλτερ ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί οι “κίτρινοι” βρήκαν το πολυπόθητο γκολ με το πέναλτι του Ρόις στο 120′ και γλύτωσε την ψυχοφθόρα διαδικασία.