Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε χαρακτήρα στην Ιταλία και με τον Κόρυ Χίγκινς (23π) να είναι καταλυτικός σε άμυνα κι επίθεση, νίκησε το Μιλάνο με 85-90 για την έκτη αγωνιστική της Euroleague. Ο Μάικ Τζέιμς αυτή τη φορά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά για τους Ιταλούς, αν κι έκανε double-double (16π., 12σ.).

Το ματς

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, με τους Κλάιμπουρν και Χάντερ να είναι υπεύθυνοι για το 0-7. Ο Μάικ Τζέιμς όμως ξύπνησε, ενώ έβαλε στην εξίσωση και τον Ταρζέφκσι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει γρήγορα η ανατροπή στο παιχνίδι με τον Ιτούδη να τα ψάλλει στους παίκτες του. Το 21-16 ήταν ενδεικτικό της ανωτερότητας των γηπεδούχων.

Η ΤΣΣΚΑ φυσικά δεν θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια. Με πρωτεργάτες τους Κλάιμπουρν και Χάντερ ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 24-24 και το ματς στη συνέχεια ήταν ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι δεν πατούσαν καλά στα πόδια τους κι αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι πολύπειροι Ρώσοι. Η ποιότητα του Ροντρίγκεθ όμως έκανε τη διαφορά και το 41-40 του ημιχρόνου, έδειχνε πως θα είχαμε ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Το Μιλάνο με τον Τζέιμς και τον Μίτσοβ να κάνουν ότι θέλουν, πήρε διψήφια διαφορά (62-52), αποδεικνύοντας πως φέτος έχει αλλάξει επίπεδο. Για να ρίξει κάτω την «αρκούδα» όμως χρειάζεται συγκέντρωση και προσπάθεια επί 40 αγωνιστικά λεπτά. Ο Χίγκινς ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τους Ρώσους και το 66-63 μετά από 30 προμήνυε «θρίλερ».

Η συναισθημτική κατάσαση του Μιλάνου δεν ήταν η πρέπουσα στις αρχές της περιόδου, ενώ η κόπωση είχε κάνει την εμφάνισή της. Ο Τζ’έιμς έκανε του κεφαλιού του, την ώρα που ο Ντε Κολό, είχετην διαύγεια να πασάρει στο σωστό χρόνο και να σκοράρει σε κάθε ευκαιρία. Ο Χίγκινς τα έκανε όλα σωστά στις λεγόμενες ειδικές καταστάσεις, δίνοτας το έκτο ροζ φύλο αγώνα στην ομάδα του με σκορ 85-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-40, 66-63, 85-90