Στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν, η Μπέτις μπήκε πιο δυναμικά στο πρώτο μέρος και ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς με την ωραία εκτέλεση του Λο Σέλσο που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ της Μίλαν (1-0, 12′). Οι Ισπανοί έδειχναν πιο πειστικοί στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και να πετύχουν κι άλλα τέρματα που θα τους έφερναν και με τη… βούλα σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μίλαν προσπάθησε να ανέβει και να πιέσει, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο και βρήκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σούσο στο 62ο λεπτό. Ο σκόρερ των Ιταλών ήταν ο πιο κινητικός παίκτης για την ομάδα του Γκατούζο, όσον αφορά την επίθεση, αλλά πέραν της ισοφάρισης, τα πράγματα έμειναν ως έχουν, με τη Μπέτις να είναι εμφανώς καλύτερη της Μίλαν, χάνοντας ευκαιρίες για τη νίκη στο φινάλε.