Με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Μπούντουτσνοστ κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην Μπαρτσελόνα (67-64) και να κάνει την έκπληξη γι’ άλλη μια φορά. Μετά τις Μπασκόνια και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, οι παίκτες του Τζίγκιτς «κοίταξαν στα μάτια» και τους Καλανούς κάνοντας το 3-8 στη φετινή Euroleague. Στο 6-5 υποχώρησε η ομάδα του Πέριτς.

Ήταν 6 Δεκεμβρίου 2000 όταν Μπούντουτσνοστ και Μπαρτσελόνα διασταύρωναν για τελευταία φορά τα «ξίφη» τους στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με τους Καλανούς να επικρατούν τότε με σκορ 92-75. Σήμερα, 18 χρόνια μετά, στην Πονγκόριτσα αυτή τη φορά, οι Μαυροβούνιοι «πήραν το αίμα τους πίσω» με το 67-64 .

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αλλά με πολλές αστοχίες και κλειστές άμυνες και από τις δυο ομάδες. Κορυφαίος για την Μπούντουτσνοστ ο Τόνι Ντάγκλας με 14 πόντους. Για την Μπαρτσελόνα ο Τζον Ντιμπαρτολομέο με 13.

Το ματς

Για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν βασικοί οι Γκόρντιτς, Τζάκσον, Όμιτς, Κλαρκ και Σέχοβιτς ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Πάνγκος, Κούριτς, Χάνγκα, Σίνγκλετον και Τόμιτς. Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ήταν αυτοί που πέτυχαν τους πρώτους πόντους παίρνοντας μάλιστα ένα μικρό προβάδισμα +4 (8-12) μετά από δημιουργία του Πάνγκος και άψογη εκτέλεση του Τόμιτς. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά των δύο ομάδων για την πρώτη περίοδο, η οποία χαρακτηρίστηκε από αρκετή νευρικότητα και αστοχίες (14-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με αρκετά κλειστές άμυνες και τις ομάδες πότε να προηγείται η μία και πότε η άλλη. Για τους Ισπανούς η είσοδος του Οριόλα είχε καταλυτικό ρόλο αφού χάρη σε αυτόν «μεταμορφώθηκαν» παίζοντας εξαιρετική επίθεση. Βέβαια αυτό δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα την Μπούντουτσνοστ η οποία έφτασε τη διαφορά στο +5 και το 26-21. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-33 για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Στο τρίτο μέρος δεν παρακολουθήσαμε κάτι ιδιαίτερο. Όσο οι παίκτες δεν αποφάσιζαν να βρουν διχτάκι, τόσο το σκορ παρέμενε χαμηλά. Τι κι αν οι προπονητές προσπαθούσαν με «αλχημείες» να βρουν την μαγική φόρμουλα που θα βάλει μπροστά την ομάδα τους; Τα ποσοστά από τα 6,75 (4/18 για τους γηπεδούχους, 4/19 για τους φιλοξενούμενους) και το 46-46 που ήταν και το σκορ της περιόδου μαρτυρούν την εικόνα του παιχνιδιού.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε χωρίς αμφιβολία στους Μαυροβούνιους, οι οποίοι με ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά (64-59). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Πέσιτς προσπάθησαν να απαντήσουν και ως ένα σημείο τα κατάφεραν. Με τρεις εύστοχες βολές ο Σίνγκλετον έγραψε το 65-64 για να γίνει λίγο αργότερα το 67-64 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-33, 46-46, 67-64