Ο Ολυμπιακός έοαξε μπασκετ υψηλού επιπέδου για ένα ημίχρονο, όμως δεν του έφτασε. Η Ζάλγκιρις έπαιξε «σκυλίσια» άμυνα κι έχοντας για κορυφαίους τους Μάριους Γκρογκόνις (19π.), Αντάνας Καβαλιάουσσκας (12π.) και Νέιτ Γουόλτερς (14π.) πήρε την πέμπτη φετινή της νίκη στην Euroleague. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ ο Λεντέι πρόσθεσε 15.

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ανήκε όλο στο εκπληκτικό Γιώργο Πρίντεζη. Ο Συριανός φόργουορντ ευστόχησε σε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, όντας σε φοβερή κατάσταση. Από κοντά ήταν και οι Παπανικολάου και Τίμα, που με δύο βόμβες από την περιφέρεια, έκαναν το 16-24. Η Ζάλγκιρις δεν ήξερε τι την χτύπησε και ο Γιασικεβίτσιους τα έψαλλε για τα καλά στους παίκτες του. Ο Kill Bill μ’ένα τρίποντο εκτός ισορροπίας, έκλεισε την περίοδο στο +10 (19-29), δείχνοντας αποφασισμένος να φύγει με το διπλό από το Κάουνας.

Η εικόνα του ματς έγινε πιο σκληρή στη δεύτερη περίοδο. Η Ζάλγκιρις πίεσε πολύ την περιφέρεια των ερυθρολεύκων κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μειώσει στους πέντε πόντους. Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Ζακ Λεντέι με μερικά ηρωικά καλάθια, διατήρησαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, όμως το μομέντουμ είχε περάσει σε λιθουανικά χέρια. Ο Γκριγκόνις μάλιστα με οχτώ πόντους έκανε το 40-42, ξεσηκώνοντας τη Ζαλγκίριο Αρίνα. Ευτυχώς η ελληνική ομάδα με δύο εύστοχα τρίποντα, έκλεισε το ημίχρονο στο +8, πληγώνοντας σε μεγάλο βαθμό τους Λιθουανούς.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίμησε καλά για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι μ’ένα σερί 6-0, μείωσε στους δύο πόντους τη διαφορά και το ματς ξαφνικά έγινε ντέρμπι. O Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση, έχασε το καθαρό μυαλό του, αφού όπως και να το γράψουμε έφαγε ξύλο. Οι Λιθουανοί με μπροστάρηδες τους Καβαλιάουσκας και Γουάιτ, έφεραν τούμπα το ματς και το 60-59 ήταν ενδεικτικό. Φυσικά τίποτα δεν είχε τελειώσει, αφού ο νικητής θα κρινόταν στο τέλος.

Το παιχνίδι είχε πάρει πολύ άσχημη τροπή για την ελληνική ομάδα. Ο Μπλατ έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να επιτεθεί, όπως θα ήθελε. Ο Σπανούλης έκανε πολλά αβίαστα λάθη, ο Γουόλτερς ανέβασε πολύ την απόδοσή του κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα της τάξεως των εννέα πόντων (73-64). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Ζάλγκιρις κατέκτησε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της στη φετινή Euroleague με σκορ 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75