Με ένα ξέσπασμα 15 λεπτών η Γκλάντμπαχ καθάρισε με 3-0 την Στουτγκάρδη και πλέον βρίσκεται στη 2η θέση και στο -7 από την κορυφή.

Η Γκλάντμπαχ αντέδρασε στην ήττα από τη Λειψία, επικράτησε 3-0 της Στουτγκάρδης και βρέθηκε ξανά στη 2η θέση, ενώ είναι στο -7 από την κορυφή και τη Ντόρτμουντ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά χρειάστηκε ένα εντυπωσιακό τέταρτο για να σφραγίσουν το τρίποντο. Στο 69′ ο Ράφαελ πέτυχε το 1-0 και οκτώ λεπτά αργότερα ο Νόχαους από ασίστ του Αζάρ σημείωσε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν, στο 83′ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τόμι κι ένα λεπτό αργότερα ο Παβάρ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 3-0. Ο Δώνης βρέθηκε στο βασικό σχήμα, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 75′.