Ανήμερα τα Χριστούγεννα το NBA όχι απλά δεν σταματάει αλλά το γιορτάζει κιόλας. Έτσι τα παιχνίδια που ολοκληρώθηκαν είχαν εορταστικό χαρακτήρα. Ας δούμε αναλυτικά τι συνέβη:

Νικς-Μπακς: 95-109

Στο πρώτο τους ματς έπειτα από το 1997 ανήμερα Χριστουγέννων, τα “ελάφια” ήταν ασταμάτητα και φυσικά η νίκη μονόδρομος. Ο “Greek Freak” μοναδικός πετυχαίνοντας double-double.

Ρόκετς-Θάντερ: 113-109

Πολύ ωραίο ματς με τους Ρόκετς να κερδίζουν στα σημεία. Ο “Μούσιας” σκόραρε πάλι μια 40άρα σε 38 λεπτά συμμετοχής. Ο Πολ Τζορτζ δεν ξεπέρασε τους 28 όμως ολοκλήρωσε το παιχνίδι “διπλός”.

Σέλτικς-Σίξερς 121-114

Στο 20-13 έφτασαν οι “Κέλτες” αφού επικράτησαν των Σίξερς σ’ ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν μοναδικός με 40 πόντους και 10 ριμπάουντ όπως όμως και ο Τζοέλ Εμπίιντ που πέτυχε double-double.

Ουόριορς-Λέικερς 101-127

Η ομάδα του LA “διέλυσε” τους Ουόριορς μέσα στην έδρα των δεύτερων. Μάλιστα αυτό έγινε σχεδόν χωρίς την βοήθεια του ΛεΜπρον ο οποίος αποχώρησε από το ματς τραυματίας.

Τζαζ-Μπλέιζερς 117-96

Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν μόνο για μια περίοδο, όμως μέχρι εκεί. Επικράτησαν άνετα στο Πόρτλαντ και κάνοντας τις νίκες τους 17 στο σύνολο.