Επιβλητική Γκραν Κανάρια μέσα στην έδρας της. Διέλυσε τη Ζαλγκίρις (73-66) που βυθίστηκε στα λάθη της και έκανε την 6η νίκη της στην Euroleague.

Οι Λιθουανοί που αγωνίστηκαν χωρίς τους Λέο Βέστερμαν, Αντάνας Καβαλιάουσκας και Παούλιους Γιανκούνας, προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να βγουν απ’ την “κόλαση” αλλά δεν τα κατάφεραν.

Με κορυφαίο τον Τσάβι Ραμπασέδα (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και κομβικό τον Άλμπερτ Όλιβερ (10 πόντοι, 5 ασίστ) οι γηπεδούχοι έγραψαν το 7-8 στη διοργάνωση. Για την Ζαλγκίρις πάλεψε ο Μπράντον Ντέιβις με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

To ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε εξαιρετικά για τους νησιώτες (12-4, 6′), οι οποίοι μπήκαν ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι και προβληματίζοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Μάλιστα, η πολύ καλά διαβασμένη τους άμυνα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Έτσι, το 20-17 σκορ περιόδου ήταν αναπόφευκτο.

Διαδοχικά αβίαστα λάθη στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου βύθισαν ακόμα περισσότερο τους Λιθουανούς και έδωσαν ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στους Ισπανούς (32-24, 18′). Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος της περιόδου έγραφε 36-26.

Η τρίτη περίοδος δεν διέφερε σε τίποτα από τις προηγούμενες δύο. Οι γηπεδούχοι πήραν πολύ εύκολα ένα προβάδισμα +16 πόντων. Χαρακτηριστικό ήταν πως σε 4 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει μόλις τρεις πόντους. Ανήμποροι να αντιδράσουν (56-40, 28′) το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 57-50.

Στο τελευταίο μέρος η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπάθησε να σηκώσει κεφάλι και να αποσυντονίσει τη Γκραν Κανάρια αλλά δεν είδε αποτελέσματα. O Όλιβερ “πυροβόλησε” μετά από ντρίμπλα, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 63-52. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τους γηπεδούχους και ένα τρίποντο του Μιλάκνις (69-66) που έφερε το ματς στην κόψη του ξυραφιού. Η καρδιά των νησιωτών όμως “μίλησε” και πάλι διαμορφώνοντας το τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-26, 57-50, 73-66