Στο πλαίσιο της έναρξης του δευτέρου γύρου στην Euroleague (16η), η Γκραν Κανάρια υποδέχτηκε την Κίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία με εντυπωσιακό μπάσκετ από την δεύτερη περίοδο και ύστερα πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη με 70-99 και έφτασε στο 6-10, όσο έχει πλέον και η Ισπανική ομάδα.

Εξαιρετικά εύστοχη ήτα στο πρώτο δεκάλεπτο η Κανάρια, που ολοκλήρωσε με 30 πόντους. Ενώ η Κίμκι με 23 βρέθηκε από νωρίς πίσω. 7 είχε ο Στρόμπερι, ενώ στους 9 σταμάτησε στο πρώτο κομμάτι ο Τιλί. Από 8 οι Μόνια και Τζέγκινς για τους φιλοξενούμενους.

Στην δεύτερη περίοδο όλα άλλαξαν, η Κίμκι κέρδισε την περίοδο με 6-27 (36-50) και… τούμπαρε το παιχνίδι, παίζοντας σπουδαία άμυνα και έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση. Ο Τζέγκινς στους 11, ο Μποστ στους 9, ενώ και Κρόκερ είχε φτάσει τους 7.

Στο ίδιο μήκος κύματος παίχτηκε και το τρίτο κομμάτι του αγώνα, με τον Μποστ να κάνει… πάρτι (20π.) και τον Τζέγκινς να τον ακολουθεί (13π.). Από την Κανάρια ο Έρικσον είχε φτάσει στους 13. Προβάδισμα με 50-73 για τους φιλοξενούμενους, που πλέον, κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος, με τις δύο ομάδες απλά να περιμένουν να τελειώσει το παιχνίδι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να σταματά στους 99, να παίρνει τη νίκη και να διατηρεί ελπίδες για την οκτάδα. Στις 29 ασίστ σταμάτησαν οι Ρώσοι!

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 36-50, 50-73, 70-99