Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες η Λαμία νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναϊκό (1-0) παίρνοντας μεν προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου… αφήνοντας δε τα πάντα ανοιχτά αφού πρόκειται για ένα αποτέλεσμα που εύκολα μπορούν να ανατρέψουν οι «πράσινοι» στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Σε ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Δώνη -που παρακολουθούσε την αναμέτρηση από το μπουθ λόγω της ίωσης που τον  ταλαιπωρεί- θα μπορούσαν να είχαν φύγει με ένα καλύτερο αποτέλεσμα αν δεν είχαν χάσει τα… άχαστα από το 74ο λεπτό και έπειτα.

Το ματς

Χωρίς ιδιαίτερο θέαμα κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο ΔΑΚ Λαμίας. Η Λαμία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κυρίως στο πρώτο μισάωρο και ήταν αυτή που επιχείρησε πρώτη να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Επστάϊν. Ο 32χρονος Γερμανός έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ, μετά από λάθος του Κουλιμπαλί, μαζί και την ευκαιρία για το 1-0. Οι «πράσινοι» που ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία 15 λεπτά, απάντησαν στο 38′ με κεφαλιά του Κουρμπέλη μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη. Η μπάλα κατέληξε όμως στο δοκάρι του Μπαντή, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν έτσι στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτερος μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βάζουν «γκολ από τα αποδυτήρια». Στο 51′ ο Πούγγουρας ανέτρεψε τον Τομάς, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 1-0. Το σκορ θα μπορούσε να έχει διπλασιαστεί στο 63′ όταν ο Δημούτσος απείλησε τον Διούδη με σουτ. Το «τριφύλλι» από το σημείο αυτό αντέδρασε και δημιούργησε τις δικές του φάσεις, δεν κατάφερε όμως να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 74′ έχασε την μεγαλύτερη στιγμή του για γκολ. Σέντρα του Ινσούα, ο Μουνιέ μπήκε στη φάση με τον Κατσίκα να μη μπορεί να διώξει. Η μπάλα έφτασε στον Βέργο, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Αντέτζο είπε «όχι» στα σχέδιά του. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έγιναν ιδιαίτερα απειλητικοί «πυροβολώντας» συνεχώς την αντίπαλη εστία, μια με τον Μουνιέ, μια με τον Βέργο, το σκορ όμως παρέμεινε ίδιο ως το τέλος.

Λαμία (Μάκης Χάβος): Μπαντής (60′ λ.τρ Κάτσικας), Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Τόμας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Επστάιν (66′ Μπερτόλιο), Καραμάνος (76′ Σκόνδρας), Μπαράλες

Παναθηναϊκός (Μάκης Αγγελίνας): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Γιόχανσον (70′ Μουνιέ), Ινσούα, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (62′ Εμμανουηλίδης), Βέργος