Για την 18η αγωνιστική της Eurolegue, η Εφές Αναντολού υποδέχτηκε την Κίμκι, που έδωσε μεγάλη μάχη (ξανά χωρίς τον Σβεντ), αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στον Μίσιτς και την παρέα του, καθώς το τελικό 82-71, οδήγησε τους γηπεδούχους στο 12-6, κρατώντας τους στην 4η θέση. Στο 7-11 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ισορροπημένο το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με την Κίμκι να κρατά χαμηλά την Έφες επιθετικά και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Ζούπκοφ (6π.) είχε προβάδισμα τριών πόντων (9-12), Από εκεί και πέρα οι Εφές πίεσε στην άμυνα, βρήκε ανοιχτό γήπερο και με σερί 11-0, έφτασε στο +8 (20-12), για να κλείσει η περίοδος στο 23-16. Μόλις μια ασίστ για την Κίμκι, ενώ 9 είχαν οι γηπεδούχοι. Ο Κρόκερ με 4 πόντους ακολουθούσε επιθετικά τον Ζούπκοφ, ενώ για την ομάδα του Αταμάν 7 είχε ο Μότουμ και από 5 οι Μπομπουά και Μίσιτς.

Η δεύτερη περίοδος είχε δύο όψεις, καθώς η Έφες έφτασε να προηγείται στο 12:00 με 28-16, παίζοντας εξαιρετικά. Εκεί, οι Ρώσοι αφυπνίστηκαν και αντεπιτέθηκαν με σερί 9-0 έφτασαν στο 28-25, ενώ με νέο σερί μείωσαν εκ νέου στον πόντο (33-32), για να κλείσει το ημίχρονο στο 36-34 υπέρ των Τούρκων. Στα αξιοσημείωτα, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την περίοδο χωρίς φάουλ. Στους 8 ο Μίσιτς για την Έφες, Ενώ για την ομάδα του Μπαρτζώκα εκείνοι που ξεχώρισαν ητάν οι Μίκι (6π.) και Γκριν (5π.).

Σε τρομερή κατάσταση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Εφές, που… “μάσαγε σίδερα” στην άμυνα, ενώ στην επίθεση είχε εξαιρετικά ποσοστά, με τον Μίσιτς να φτάνει τους 16 πόντους, με 5 ασίστ. Στο +17 (57-40) είχε φτάσει το προβάδισμα των Τούρκων στο 27:00, με τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +11 (62-51) για την Εφές, με τους Ρώσους να μαζεύουν κάπως την κατάσταση. Ακόλουθος του Μίσιτς, ήταν ο Μοερμάν με 7 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μίκι είχε 11 πόντους και ο Κρόκερ 10.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Κίμκι έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, καθώς έπαιξε το τελευταίο της… χαρτί και έφτασε στα μισά της περιόδου στο -6 (72-66) με τους Μίκι και Γκιλ να… τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα. Το φινάλε, ωστόσο, είχε “μπλε” χρώμα, με τον Μίσιτς να βάζει την υπογραφή του, μοιράζοντας, την μία ασίστ μετά την άλλη, ενώ και ο Άντερσον είχε φτάσει στους . Το τελικό 81-72 έδωσε την δεύτερη νίκη στην… “διαβολοβδομάδα” για την ομάδα του Αταμάν, ενώ η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν κατάφερε να κάνει το 2/2, μετά τη μεγάλη νίκη επί της Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-34, 62-51, 81-72.