Για την 18η αγωνιστική της Eurolegue, Ζαλγκίρις Κάουνας του Σάρας, φιλοξενήθηκε από την Φενέρμπαχτσε του Ζοτς, με τους Τούρκους να επιστρέφουν στις νίκες (μετά την ήττα από την Κίμκι). Δεύτερη ήττα για τους Λιθουανούς (μετά από εκείνη με την Έφες στην Zalgirio Arena) στην “διαβολοβδομάδα”. Το τελικό 78-61 ,χάρισε την 16η νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλο έδαφος για την οχτάδα, έχοντας μετά από 18 αγωνιστικές, 7-11.

Το παιχνίδι:

Δεκάλεπτο χαμηλού ρυθμού ήταν το πρώτο, καθώς το 19-11 αποδεικνύει το πόσο νωθρά ξεκίνησε το παιχνίδι. Η Ζάλγκιρις μπήκε με 0-5, ωστόσο από εκεί και πέρα η Φενέρ με σερί 17-6, έφτασε να προηγείται με 17-11, για να κλείσει στο +8 (19-11) το πρώτο μέρος. Γκριν και Βέσελι είχαν από 4 πόντους για τους Τούρκους, ενώ για την ομάδα του Σάρας, τρεις είχε ο Μιλάκνις, σε μια άσχημη παραγωγικά περίοδο για τους Λιθουανούς.

Μονόλογος ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ζοτς να φτάνει ακόμα με στο +19 (38-19) στο 15:00, με τον Κώστα Σλούκα να βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, έχοντας φτάσει στους 14 πόντους, μαζί με 4 ασίστ. Ενώ και ο Λοβέρν ήταν καλός, με 8 πόντους. Για την Ζάλγκιρις εκείνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Γιανκούνας με 9 πόντους και ο Μπιρούτις με 7. Το ημίχρονο έδινε το προβάδισμα στους Τούρκους με +14 (43-29), βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Σάρας.

Στο ρυθμό των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βέσελι να ενεργοποιείται επιθετικά και να φτάνει τους 11 πόντους. Από την ομάδα του Σάρας, ο Ντέιβις είχε φτάσει τους 8, ενώ ο Γουόλτερς τους 6. Το 57-44 έδειχνε την εικόνα του παιχνιδιού, με τους Τούρκους να διατηρούν διψήφια διαφορά με… σβηστές μηχανές και έχοντας… προίκα το +13, έμπαιναν ως το απόλυτο φαβορί στο τελευταίο κομμάτι.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, οι Λιθουανοί προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και έφτασαν στο -7 (57-50) στο 32:00, αλλά ο εξαιρετικός Μέλιχ Μαχμούτογλου (14π.) της τελευταίας περιόδου, έκοψε τις όποιες ελπίδες του συνόλου του Σάρας για τη νίκη. Το τελικό 78-61, οδήγησε την Φενέρ στην 16η νίκη, ενώ η Ζαλγκίρις παρέμεινε στις 7 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 43-29, 57-44, 78-61.