Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Εσπανιόλ που επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 3-1. (Να θυμίσουμε πως το πρώτο παιχνίδι είχε τελειώσει στο 2-2).

Άνετη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Εσπανιόλ μετά τη νίκη της με 3-1 κόντρα στη Βιγιαρεάλ (2-2 το πρώτο ματς). Οι Καταλανοί, με δύο πέναλτι έβαλαν τις βάσεις από νωρίς και δεν κινδύνεψαν στο ματς.

Ο Πιάτι στο 34’ ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα για το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν και πάλι την εσχάτη των ποινών, με τον Ιγκλέσιας αυτή τη φορά να είναι ψύχραιμος για το 2-0.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο ματς και έφτασαν στο γκολ με τον Τσουκβέζε να μειώνει σε 2-1. Ο Ιγκλέσιας, όμως, έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή, διαμορφώνοντας στο 74ο λεπτό το 3-1 για την Εσπανιόλ.