Ασταμάτητη δείχνει φέτος η Πόρτο, εντός συνόρων και το απέδειξε για ακόμη μία φορά απέναντι στην Μπενφίκα, καθώς επικράτησε με 3-1 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του League Cup.

Οι “Δράκοι” εμφανίστηκαν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο 24΄ με τον Γιασίν Μπραχίμι, όμως η απάντηση από τους τυπικά φιλοξενούμενους ήταν άμεση και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 31′ με τον Ραφαέλ Φερέιρα Σίλβα. Η ομάδα του Κονσεϊσάο δεν έδειξε να επηρεάζεται και λίγα λεπτά αργότερα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Μαρεγκά.

Οι “Αετοί” πίεσαν στην επανάληψη ώστε να φτάσουν εκ νέου στην ισοφάριση, όμως αυτή δεν ήρθε ποτέ. Από την άλλη ήρθε το γκολ του Φερνάντο Αντράντε στο 86′, που έβαλε “ταφόπλακα” στα όποια όνειρά τους και χάρισε την πρόκριση στην Πόρτο με το τελικό 3-1.