Ο Άρης ήθελε τη νίκη για να ξεφύγει ακόμη περισσότερο από τον Παναθηναϊκό και το έκανε με εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε με 0-3 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, εκτός έδρας, για την 20η αγωνιστική της Super League.

Πριν καλά καλά προλάβουν οι δύο ομάδες να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν το γκολ, ο Λάρσον έπιασε ένα τρομερό σουτ και παρά την προσπάθεια του Παπαδόπουλου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Η ομάδα του Παράσχου φάνηκε να τα χάνει, με τον Άρη να παίρνει τον έλεγχο και να δημιουργεί απειλητικές στιγμές για την αντίπαλη εστία. Ο Σιώπης έκλεψε και έδωσε την μπάλα στον Ντιγκινί, που έκανε τρομερή κούρσα και πλάσαρε εύστοχα για το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων. Η πρώτη φάση του Αστέρα ήρθε στο 32′, ο Μανίας έπιασε δυνατό σουτ με τον Κουέστα να αποκρούει δύσκολα με το πόδι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήρθε και το 0-3, ο Τόνσο έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά, ο Κόρχουτ σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω. Οι Ρόλε και Κώτσιρας απείλησαν την εστία του Κουέστα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι Αρκάδες ήθελαν να μειώσουν και να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, όμως δεν τα κατάφερναν με αξιώσεις, με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατούν ανέπαφη την εστία τους. Ο Κουέστα ήταν σε τρομερή βραδιά και έδιωξε εντυπωσιακά ένα ακόμη σουτ του Μανία. Λίγα λεπτά πριν το τέλος ο Άρης έφτασε μία «ανάσα» από το 0-4, όμως το γυριστό σουτ του Φετφατζίδη σταμάτησε επάνω στον Παπαδόπουλο. Το 0-3 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Άρης πήρε προβάδισμα για την «μάχη» της πέμπτης θέσης και του εισιτηρίου για τα ευρωπαϊκά γήπεδα.