Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να παραπαίει στο τούρκικο πρωτάθλημα, όμως το Europa League είναι διαφορετικό και έτσι πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Ζενίτ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και προσπαθούσαν να απειλήσουν από τα δεξιά με τον Μόουσες, χωρίς όμως να τα καταφέρνουν στα πρώτα λεπτά. Ο Νιγηριανός ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και δοκίμασε το πρώτο σουτ του αγώνα, που όμως πέρασε ελάχιστα έξω. Λίγο λεπτά αργότερα ο Μόουσες και ο Ίσλα συνεργάστηκαν άψογα με το σουτ του δεύτερου να καταλήγει κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, ο Σιλμανί εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των Ρώσων να διώξουν και από κοντά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αγωνιστικό ρυθμό, λόγω της διακοπής του εγχώριου πρωταθλήματος και αυτό φαινόταν σε κάθε ευκαιρία, με τους Τούρκους να δημιουργούν την μία φάση μετά την άλλη. Η Ζενίτ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντριούσι από τον Τοπάλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακ, ο Τεκίν τον «ψάρεψε» έπεσε σωστά και με περιπετειώδη τρόπο μπλόκαρε την μπάλα.

Στην επανάληψη η Φενέρ συνέχισε να πιέζει για να φτάσει στο δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Ελμάς σταμάτησε στον Λούνεφ. Οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Τεκίν. Μία καλή στιγμή ήρθε όταν ο Τζιούμπα έπιασε την κεφαλιά, που κατέληξε στην αγκαλιά του Τούρκου τερματοφύλακα. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν φάσεις και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.