Πριν από λίγες εβδομάδες η Αθλέτικ Μπιλμπάο κινδύνευε με υποβιβασμό, όμως ένα σερί νικών σε συνδυασμό με το σημερινό “διπλό” με 0-1 κόντρα στην Ουέσκα, την έχουν φέρει εκτός της “μάχης” των τελευταίων θέσεων.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά, όμως τα σουτ των Γκόμεζ και Ριβιέρα δεν απείλησαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το “δώρο” και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Γκαρσία έκαναν το 0-1, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Ουέσκα πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” έδωσαν χώρους και κλείστηκαν στην άμυνα και κατάφεραν να εξουδετερώσουν όλες τις προσπάθειες των αντιπάλων.